Léto je opakem zimy – i v tématu přirozeného stravování. Tělo si také žádá opačný přístup. Nezatěžujme ho tučným a zahřívacím, když potřebuje svěžest, chce zavodnit a ochladit. Vhodné suroviny k tomu navíc právě hrají prime.
Dozrávají okurky, rajčata, maliny, jahody… a všechny tyto potřeby nám naplní. Tak nám je příroda dala – a tak našemu tělu sedí. Neměli bychom ho mást nevhodnými surovinami, které v tuto dobu není schopné zpracovat.
Letní strava znamená také lehké, světlé maso – nejlépe drůbež, pozastavíme se ale také u ryb. Od května do srpna není vhodná doba jíst čerstvé ryby – voda v rybnících je příliš vyhřátá, ryby se drží u dna, v bahně, s minimem pohybu. Jejich způsob přežívání horka našemu tělu nepřinese mnoho živin, navíc se výrazně podepisuje i na chuti masa. Výjimkou jsou dravci
v tekoucích vodách, kteří jsou stále aktivní, loví, pohybují se a maso je vyprofilované – ty v létě jíst můžeme.
Co je podle mého také důležité – přemýšlet o sezóně ne jen jako
o samostatných částech roku, dle aktuálního období, nýbrž celoročně. Myslet na roční cyklus, jako na celek. Díky tomu totiž můžeme lépe na přicházející období reagovat, co se týče stravování a živení svého těla potřebnými látkami, být na něj dobře připraveni.
Mluvím především o zpracovávání surovin pro dlouhodobé uchovávání. Pak totiž i v jiném ročním období můžeme tělu dopomoci vitamíny, které zrovna nemáme k dispozici – samozřejmě tak, aby to tělu stále dávalo smysl. Způsoby konzervování jsou různé – kvašení, fermentace, nakládání, pesta, oleje, kompoty, zmrzliny, sorbety… A za mě jsou v pořádku. I na jaře a v létě se díky nim můžeme připravovat na zimu.
Ve Vallmo menu měníme tak, jak nám diktuje sezóna, to bych chtěl zdůraznit. Při výběru, nákupu a zpracování fungujeme na principu přirozenosti a chtěli bychom tím návštěvníkům v pozadí za naší službou předat i drobné poselství, výzvu k tomu, aby takto nad svým tělem v rámci roku smýšleli i sami.
Trochu jinak je tomu se sorbety a zmrzlinami, které podáváme na trávení či
v rámci letních dezertů – vyrábíme je celoročně, z aktuálních surovin.
Napsat komentář